Kuidas kõige paremini iseendasse investeerida?
Tänases loos pakub Motivaatori turundusspetsialist Kathleen Kanervikko välja neli viisi, kuidas sihikindlalt ning peatumatult oma eesmärkide saavutamise suunas liikuda:
Viimasel ajal, olles taaskord töise rutiini ning lopsaka igapäevase things-to-do listide ori, on mind tabanud arusaam, kui vabastav ja võimas on omada selget pilti iseenda arengust, eesmärkidest ning igast võimalikust sammust oma saavutamata unistuste täideviimisel. Olen nimelt taibanud, kui motiveeriv on tegelikult oma töised ülesanded virtuaalsel paberilehel maha kriipsutada ning vanast energiast uute ja värskete sihtide näol vabaneda. Tihtipeale olen mõelnud ka suurele pildile ning plaaninud üles märkida kõik oma selle elu plaanid, kavatsused ning eneseületuslikud teod- teadmata täpselt, kuidas seda igapäevaselt oma kiiresse elutemposse integreerida. Vastuseks mu küsimusele sattusin hiljuti lugema Jon Westenbergi artiklit iseendasse investeerimise kohta ning olin lummatud tema läbimõeldud viisist, kuidas igapäevaselt oma unistuste teostamiseks kasvõi natukene ära teha.
Jon nimelt väidab, et kogu oma elu kontrolli alla saamiseks vajame vaid nelja lihtsat ning kõigile arusaadavat sammu.
Samm # 1. Kirjuta nimekiri sajast asjast, mida soovid oma elu jooksul proovida/saavutada/omandada
Minu nimekirjas on näiteks järgmised punktid:
1. Saada imeliseks lohesurfariks
2. Käia iga talv mägedes lauda sõitmas
3. Õppida postitantsu
4. Lugeda läbi Bhagavad Gita
5. Osaleda fotograafiakoolitusel
6. Läbida Lõuna-Ameerika mootorrattal
.. ja 94 muud punkti, millest igal aastal 4 maha kriipsutades teostan kõik oma unistused juba 25 aasta pärast. Kas see pole mitte võimas? Ja seda võimaldab vaid see, et mul on igapäevaselt silme ees nimekiri, mis mind motiveerib astuma samme, mida muidu ma kunagi astuda ei mõistaks.
Kui põhjalik nimekiri valmis (minul läks sellega ca 4 tundi), tuleks kõik eesmärgid ilusasti 3 rühma jagada:
· Asjad, milleks vajan teatud oskusi
· Asjad, mis saan kohe ära teha
· Asjad, milleks vajan aega
Samm # 2. Kujunda iseenda oskuste tabel
Oskuste tabel on hea koht ülevaatuseks, milliseid oskuseid sa oma plaanide täideviimiseks vajad ning mis ajajärgus on sul võimalik puuduvaid oskuseid omandama hakata.
Oskuste tabel peaks jagunema kolmeks tulbaks, millest:
- Esimene koosneb kõikidest oskustest, mida sa pead oma eesmärkide jaoks omandama
- Teine koosneb kõikidest tegudest, mida sa saad vajalike oskuste omandamiseks ette võtta
- Kolmas koosneb iseenda arengu analüüsimisest ning täpsema aja prognoosimisest, millal ja kuidas sa oma sihid ületad
Seesama tabel on sinu uus teejuht oma plaanide teoks tegemisel. Võiksid lugeda ning täiendada seda iganädalaselt, julgustades ning kiites iseennast vajalike sammude astumise eest.
Samm # 3. Teosta kõik eesmärgid, mida on võimalik ära teha juba tänaste oskuste ja võimaluste baasil
Kui saad juba mõned sihid oma nimekirjas maha kriipsutada, annab see sulle hulgaliselt motivatsiooni ning säästab palju energiat, mis varem vaid unistamisele on kulunud. Minu nimekirja puhul saaksin koheselt maha tõmmata näiteks järgnevad punktid:
1. Teha üks loominguline joogavideo
2. Maalida oma magamistoa seinale midagi ilusat
3. Lugeda iga päev üks ptk raamatust ”Imede kursus”
Kirjuta ka enda listist kõik kohesed eesmärgid välja, sobita nad ilusasti oma graafikusse ja asu tegutsema! Lihtsalt unistades pole sa ju kunagi ühtegi arvet maksnud.
Samm # 4. Leia igapäevaselt aega eesmärkidele, mille saavutmisega läheb kauem ning on tarvis pidevat ettevalmistust
Kui me ei oma selget pilti oma elust ning potentsiaalsetest võimetest, mis meie elule uue sihi annavad, siis jooksemegi nagu oravad rattas hommikul tööle- töölt trenni-trennist koju- iga jumala päev kuni pensionieani välja. Samal ajal, kui lihtsalt otsustada minna hoopis hommikul trenni, et õhtune aeg perega veeta, et laste uinudes 10 minutit oma biograafia kallal nokitseda ning järgnevad 10 veidike mediteerida, siis lood sa juba muudatusi ning sead reaalsed sammud oma võimete piires edasi. Kuna argipäevaga kaasneb palju kohustusi, probleeme, üllatusi ning arusaamatusi, võime me täielikult nende võrku langedes oma tegeliku elumõtte sootuks ära unustada. Seetõttu vajamegi igapäevast meeldetuletust ning väikeseid panuseid oma suurte unistuste realiseerimiseks.
Kui ka sina küsid endalt, kuhu see aeg koguaeg kaob, siis võta üks nädal ning kirjuta üles iga ebavajalik asi, mida sa päeva jooksul teed ning seejärel leia võimalus see mõttetus hoopis millegi väärtuslikumaga asendada. Näiteks iseenda puhul avastan end mõnikord tunde scrollimas erinevate joogakuulsuste pealtnäha täiuslikke elusid- selle aja saaksin potentsiaalselt hoopis kirjutamise, looduses veetmise või iseenda harimise jaoks ära kasutada.
Olles teadlikum oma aja ning selle tähendusrikkusega oma elus ning omades selget pilti oma täieliku potentsiaali realiseerimises, võib igaüks meist võimatuga hakkama saada. Luban Anton Hansen Tammsaarel selle artikli oma tarkade sõnadega lõpetada: ‘’Midagi pole võimatu, niipea kui inimene hakkab sellest kord tõsiselt mõtlema.’’
Artikli autor: Kathleen Kanervikko
PS. Kohtume "Juhist liidriks" koolitusel
Soovid luua meeskonna, mis on motiveeritud, pühendunud ja saavutab suurepäraseid tulemusi? Kohtume "Juhist liidriks: 10 praktilist liidri tööriista" koolitusel, kust saad:
- Selged tööriistad töötajate sisemise motivatsiooni kasvatamiseks, et nad annaksid endast parima;
- Praktilised meetodid inspireeriva tagasiside ja tõhusa delegeerimise jaoks, mis muudavad meeskonna iseseisvamaks ja vastutustundlikumaks;
- Tööriistad "spetsialistilõksust" väljumiseks, et jääks rohkem aega suurele pildile ja meeskonna arendamisele keskenduda.