Mida teha, kui juht ütleb töötajatele: “Ärge saage minu vaenlaseks, sest oma vaenlased ma hävitan”?
Kuidas sa tunneksid end meeskonnas, mille juht ütleb oma töötajatele “Ärge saage minu vaenlaseks, sest oma vaenlased ma hävitan”? Just see aga ühest meeskonnakoolituse eelsest tagasisideküsitlusest välja tuli.
Olen koolitajana põhimõtteliselt kohanud 2 tüüpi mittefunktsionaalseid meeskondi. Esimesed on sellised, kus meeskonnaliikmete vahel on pidev võistlus ning pinged. Teised aga sellised, kus meeskonnaliikmete ja meeskonnajuhi vahel on võistlus ja pinged. Kummas on parem töötada? Raske öelda! Tegelikult on mõlemas väga halb töötada.
Meeskond kui võitlustanner
Esimesel juhul tähendab see olukorda, kus inimeste vahel puudub usaldus, igaüks ajab oma asja, seisab oma asjade eest ning miski muu teda eriti ei huvita. Üldjuhul on sellises meeskonnas ka juhilt sotsiaalne võim ära võetud ning tema vaatab seda kõike “hirmunult” kõrvalt.
Ta on hirmunud selles tähenduses, et ta ei julge minna sellise olukorra õhutajatega vastuollu, et korda meeskonnas luua. Pigem keskendub ta tööle ning tulemustest rääkimisele, kuigi kõik teavad, et ruum on “elevante” täis, mis mõjutab kõikide inimeste töötahet.
Suhe juhiga kui võitlustanner
Teises olukorras on aga vastuolu tekkinud juhi ning ülejäänud meeskonna vahel. Ja just sellele ka artikli pealkirjas toodud tsitaat viitab. Kui juht ütleb oma inimestele midagi nii julma nagu “Ärge saage minu vaenlaseks, sest oma vaenlased ma hävitan”, näitab see igasuguse usalduse ja funktsionaalse koostöö puudumist meeskonnas.
Pigem on seal võimuvõitlus, kus osapooled püüavad üksteist üle kavaldada ja mängida. Kahjuks üldjuhul jäävad kaotajaks töötajad, sest juhil on tiitlijärgne võim temale ohtlikuks saanud “vaenlased” elimineerida, kuigi nende inimestega “exit-intervjuudel” rääkides on selgelt näha, kuidas tegemist on väga tublide ning pühendunud töötajatega, kes lihtsalt ei suutnud enam ühel hetkel motivatsiooni lõhkuvat juhtimist taluda ning hakkasid vastu ütlema.
Selle peale tituleeris juht nad aga (rahva)vaenlasteks ja hakkas otsima võimalusi nende organisatsioonist eemaldamiseks. Ja kuigi tegelikult võis tegemist olla organisatsioonile väga kasulike ning pühendunud töötajatega, oli juhi enesetähtsus ja võimuiha (ja ka hirmud) eespool organisatsiooni huve.