fbpx



Kas sa oled küps või ebaküps juht, naine või mees?

Mõned aastad tagasi sattusin osalema ühel põneval enesearengu koolitusel, kus UK’st pärit koolitaja rääkis väga veenvalt ja huvitavalt isiksuse arengust nii mehelikus kui naiselikus võtmes. Täpsemalt rääkis ta mehelikust ja naiselikust küpsusest ja ebaküpsusest.

Mehelik ebaküpsus tähendab olla macho

Mehelik ebaküpsus viitab eelkõige meestele, kes kasutavad elus läbilöömiseks ainult oma macholikku natuuri, lihasjõudu ja soovi võimalikult paljude naistega muidugi magada.

Loomulikult on sellist tüüpi mehele igasugune nõrkus, iseenda ja oma tunnetega kontaktis olemine, ning millegi loomingulisega tegelemine nõrkuse ja naiselikkuse märk, mida isegi juhul, kui need omadused on olemas (ja need on ju tegelikult olemas igas mehes), tuleb neid varjata. Igasugune haavatavus, ehedus ja ausus on ebaküpsele mehele tabu.

Kogu eksistents tiirleb sellisele mehele maskide taha oma hirmude ning tegelikkuse peitmises. Selle hinnaks sageli nende meeste sisemine tühjus, mida nad küll tunnevad, aga ei tunnista, vaid hoopiski tuimestavad alkoholi, suure auto, jõusaali või teiste liigikaaslate (aga ka oma naiste kui kaaslaste) üle domineerides.

Need on mehed, kes ei taha väga palju üksi ja vaikuses olla, sest siis hakkavad nad märkama oma tegelikke mõtteid ja tundeid, mis viitavad tõelistele tunnetele ja reaalsusele, mille nad on aga sügavale ära peitnud, sest sisemaailmaga tegelemine on ainult nõrkadele ja naistele.

Naiselik ebaküpsus tähendab olla beibe

Naiselik ebaküpsus viitab eelkõige naistele, kes kasutavad eespool mainitud ebaküpsete meeste meelitamiseks (ja need kaks leiavadki üksteist väga tihti) ainult oma seksapiili ja keha kui seksobjekti, end nõrgaks (ja mõnikord isegi rumalaks) ja abituks tegemist, et siis tõeline machomees saaks tulla ning tema jaoks olemas olla.

Need on naised, kes teavad oma väärtust (ja hindavad ka teiste naiste väärtust) ainult keha kaudu samastudeski ainult sellega – igasugune sissepoole vaade, oma sügavama olemuse ja väärtuse leidmine on ebamugav ja ebavajalik, sest tema väärtus tuleneb ainult sellest, kui ilus, seksikas ning atraktiivne ta meeste jaoks on.

Ka sellist tüüpi naiste jaoks on igasugune ehedus, nõrkus ja loomulikkus mehe juures ebaatraktiivne, sest tõeline mees (loe: loom) ei karda, ei tunne ja ei soovi midagi enamat kui olla lihtsalt naisele kaitsjaks, toitjaks ning järglaste tagajaks.

Nii nagu ebaküpsed mehed, nii ka ebaküpsed naised ei taha vaadata enda sisse, sest seal kumiseb tühjus, mis neid hirmutab. Kui aga ebaküpsed mehed täidavad seda sisemist tühjust uue auto või jõusaaliga, siis naised teevad sageli seda uue soengu, pikemate küünte või veel lühema seelikuga, mis tõmbab machomeeste tähelepanu tekitades hetkeks naises tunde, et “kõik on hästi, ma olen tahetud!”. Kahjuks möödub see kiiresti ja siis algab otsing uue vale järele.

Küps naiselikkus ja mehelikkus tähendab kontakti endaga

Mehelik küpsus viitab aga meestele ja naistele, kes on liikunud nö kehatasandilt edasi ja mõistavad, et lisaks lihasmassile / seksikale kehale, suurele autole / lühikestele miniseelikutele ning võimalikult paljude naiste vallutamisele / meestelt tähelepanu saamisele on tegelikult elus veel asju, millele tähelepanu pöörata.

Need on mehed ja naised, kes hakkavad küsima endalt nö Suuri Küsimusi nagu “Mis minu elus päriselt toimub? Kuidas ma ennast päriselt tunnen? Miks ma niimoodi tunnen ja kuidas need tunded mind käituma panevad? Kas see käitumine on arukas ja see on toonud mind elus kohta, kus ma tegelikult olla soovin? Mis mu peas toimub – mis lugu ma endale iseenda kohta, teiste kohta (kellega ma võistlen või kelle üle ma domineerin) ja üldse elu kohta räägin? Kuidas need mõtted ja lood mind ennast tundma panevad ja kas need pigem viivad mind elus edasi või panevad kohapeal tammuma?”.

Sellised küsimused panevad meid paratamatult iseendale ning elule teistsuguse pilguga vaatama ning primitiivsest ja animalistlikust kehatasandist (naistel “olen seksikas” vs meestel “olen tugev”) sammu oma tõelise iseenda poole liikuma. See loob ehedama ja ausama suhte oma sisemaailmaga ja ka oma lapsepõlvehaavadega, et neid siis tervendada ja seeläbi täiskasvanuna õnnelikumat ja tasakaalukamat elu elada. Läbi töö sisemaailmas hakkame me üha vähem tundma seda sisemist tühjust, mida me triviaalse materiaalse maailmaga varem täita üritasime, aga see alati ebaõnnestus (vähemalt pikemaajaliselt).

Läbi töö iseendaga võime avastada ka, et meie sõbrad ning tuttavad muutuvad. Olles paremas kontaktis iseendaga ei saa me paratamatult liiga palju aega koos veeta selliste inimestega, kes jätkuvalt näevad elu mõttena ainult pikemaid küüsi, uue iPhone hankimist või viimase auto mudeli nimel rügamist. See paistab mõttetu ja tühi. Selliste inimeste asemele saabuvad inimesed, kes on kontaktis iseendaga ja kellega koos olles tõusevad esile ka teemad ning jutud, millel on päriselt sisu ja tähendus. Sellistes suhetes on tunda autentsust, kohalolekut ja usaldust.

Kas sa oled küps või ebaküps juht?

Eespool kirjeldatud analoogiat võib väga edukalt kasutada ka juhtimises. Olen palju oma koolitusel kohanud nii ebaküpseid kui küpseid juhte sõltumata nende soost. Juhtimislik küpsus ja ebaküpsus avalduvad sõltumata sellest, kas juhiks on naine või mees – käitumisharjumused kujunevad juhina välja nendel üsna sarnased.

Peamiseks ebaküpse juhi tunnuseks on sarnselt eelkirjutatule hirmud ning sisemine tühjus. Ebaküps juht on inimene, kes oma ebakindluse varjamiseks kasutab talle organisatsioni struktuurist tulenevat rollivõimu ja õigust inimestel nõuda ning nende üle domineerida.

Nad ei pööra tähelepanu ei enda tunnetele ja mõttemaailmale, ega ka oma meeskonnaliikmete tunnetele või mõttemaailmale (arvamusele). Nad on ennast psühholoogiliselt distantseerinud meeskonnast, sest tegelikult on nad psühholoogiliselt distantseerunud iseendast – nad ei taha teadvustada ja tunnistada tegelikkust, sest see hirmutab neid. Need on juhid, kes kunagi oma töötajatelt tagasisidet ei küsi, nende arvamust kuulda ei võta ning igal võimalusel näitavad, kes on majas boss.

Peamiseks küpse juhi tunnuseks on loomulikkus, ehedus, ausus ning haavatavus. Need on juhid, kes on iseendaga heas kontaktis, mitte ainult oma rolli ning sellest tuleneva võimuga. Nende jaoks on tiitlivõim ebaoluline ja ebavajalik, sest nad juhivad läbi isikliku mõjuvõimu – töötajad hindavad ja inspireeruvad nendest, mis motiveerib töötajaid ka pingutama ning pühenduma. Need on juhid, kes küsivad töötajatelt regulaarset tagasisidet, sest ainult niimoodi saavad nad teada oma varjuküljest, mis nende kontakti iseendaga kahjustab. Nad ei karda tagasisidet, sest nende jaoks on näilisest olulisem teada saada tõde, et seeläbi tugevamaid sidemeid oma meeskonnaga luua.

Kumb mees või naine oled sina – kas küps või ebaküps? Ja kumb juht oled sina – kas küps või ebaküps?

MEELDIS JA OLI KASULIK?
JAGA SÕPRADEGA, ET KASULIK INFO LEVIKS.

Kuidas luua meeskonda arengut ja tagasisidet soodustav kultuur?

Tunned mõnikord, et tagasisidet on töötajatele anda keeruline?
Oled märganud, kuidas töötajad üksteise tagasisidele kaitsesse lähevad?
Tajud, kuidas töötajatega on olulistel teemadel mõnikord keeruline rääkida?

Kõik need tunnused viitavad "tagasiside-kultuuri" puudumisele meeskonnas. Kuidas seda luua?
Kõik vajalikud teadmised ja juhtimisinstrumendid selleks leiad 
28.mail toimuval avalikul koolitusel "Tagasiside-kultuuri loomine meeskonnas".

Uuri lisa ja registreeri soodushinnaga 399 eur (tavahind 499 eur).

NB! Koolitusele kehtib 100% Raha Tagasi Garantii - kui rahule ei jää, saad raha tagasi!

OLED ISEÕPPIJA? TELLI VIDEOKOOLITUS: