fbpx



Kuidas juhtida meeskonda ilma tagasisideta? Autoga sa ilma näidikuteta sõitma ju ei läheks.

Kas oled kunagi mõelnud, mis juhtuks, kui peaksid sõitma autoga ilma näidikuteta? Kuidas sa kindlaks teeksid, kas auto kiirus on ohutu, kütust piisab või mootor töötab korralikult?

Ilmselt tunduks see täiesti absurdne ja ohtlik. Aga juhtides oma meeskonda, oleme tihti samas olukorras – meil puudub vajalik “näidikupaneel”, mis annaks märku, kuidas töötajad tegelikult tunnevad ja millised on nende vajadused.

Kuidas selline olukord mõjutab meeskonna jõudlust ja rahulolu? Kuidas saaks juht luua süsteemi, mis annaks talle selge ja pideva tagasiside meeskonnast, sarnaselt auto näidikutele?

Juhtimise väljakutse: kui tagasisidet pole, on juht pimeduses

Tänapäeva juhid seisavad silmitsi olulise juhtimisväljakutsega – neil puudub tihti selge ülevaade, kuidas nende töötajad end tunnevad, kui rahul nad on oma tööga ja kui motiveeritult nad ülesannetele lähenevad. Ilma regulaarse ja usaldusväärse tagasisideta juhid sageli vaid oletavad, kuidas nende meeskonnal läheb. Kuid oletamine ei ole strateegia – see on risk. Näiteks:

  1. Vältiv suhtlemine: Töötajad väldivad otsekohest suhtlemist ning ei jaga avameelselt oma muresid või ettepanekuid. Juhid jäävad teadmatusse töötajate tegelikest tunnetest ja probleemidest, mis kogunedes võivad viia suuremate konfliktideni.
  2. Madal motivatsioon: Võib juhtuda, et meeskonnaliikmete motivatsioon langeb, kuid juht ei ole sellest teadlik enne, kui on liiga hilja. Motivatsiooni puudumine võib viia produktiivsuse languseni ja töötajate lahkumiseni.
  3. Varjatud rahulolematus: Töötajad ei tunne end piisavalt väärtustatuna, kuid kuna puudub tagasiside, siis juht ei tea, et meeskonnaliikmed kaaluvad töölt lahkumist või otsivad uusi väljakutseid.

Ilma selge ja pideva tagasisideta juhid justkui juhivad autot ilma näidikuteta – nad ei tea, millal ja kus on vaja pidurdada, kiirendada või suunda muuta.

Praktikas rakendatav lahendus: regulaarne ja struktureeritud tagasisidesüsteem

Kuidas aga luua selline “näidikupaneel” meeskonna juhtimisel? Üks tõhusamaid lahendusi on regulaarse ja struktureeritud tagasisidesüsteemi rakendamine. See süsteem peab olema lihtne, järjepidev ja keskenduma olulistele võtmenäitajatele, mida sa juhina vajad meeskonna toimimise ja rahulolu kohta.

Siin on samm-sammuline juhend selle elluviimiseks:

  1. Loo anonüümne ja avatud tagasisidekanal: Esimene samm on luua keskkond, kus töötajad saavad vabalt ja kartmata jagada oma mõtteid. See võib olla anonüümne küsitlus kord kvartalis, kus küsid konkreetseid küsimusi meeskonna rahulolu, töötingimuste ja juhtimisstiili kohta. Anonüümsus annab töötajatele julgust ausalt vastata.
  2. Küsi sihipäraseid ja avatud küsimusi: Küsimused peavad olema hästi läbi mõeldud ja katma mitmeid olulisi valdkondi. Näiteks: “Kuidas hindad oma töökoormust praegu?” või “Kas tunned, et sul on piisavalt võimalusi arengu ja enesetäienduse jaoks?”. Need küsimused peaksid andma sulle väärtuslikku infot, millest järeldusi teha.
  3. Regulaarsed üks-ühele vestlused: Lisaks anonüümsele tagasisidele korralda kord kuus ka isiklikud vestlused iga tiimiliikmega. Neis vestlustes saad süvitsi minna konkreetsete probleemide lahkamise ja tööalaste eesmärkide seadistamisega. Kasuta neid vestlusi ka, et küsida: “Mis sa arvad, mida saaksin juhina teha, et sind paremini toetada?”.
  4. Kasutage läbipaistvat ja avatavat tulemuste jagamist: Tagasiside tulemused ja järeldused peavad olema kõigile nähtavad. Kui töötajad näevad, et nende sisendit kuulatakse ja selle põhjal tehakse reaalseid muudatusi, suureneb nende usaldus sinu ja kogu organisatsiooni vastu. Seda võib teha näiteks tiimi koosolekul, kus arutatakse saadud tulemusi ja kavandatakse edasisi samme.
  5. Toetav ja arendav tagasiside juhina: Lisaks töötajate tagasiside kogumisele on oluline ka see, et annaksid ise regulaarset, ausat ja toetavat tagasisidet. See ei tohi piirduda ainult tööde kritiseerimisega, vaid peaks keskenduma ka edusammude märkamisele ja tunnustamisele. Hea juhina pead pakkuma konstruktiivset tagasisidet, mis inspireerib töötajaid edasi arenema.

Teaduslik toetus: regulaarse tagasiside kasulikkus

Teaduslikud uuringud kinnitavad, et regulaarne ja struktureeritud tagasiside süsteem suurendab oluliselt töötajate rahulolu ja töö efektiivsust. Näiteks Harvard Business Review uuring leidis, et organisatsioonid, kus juhid annavad töötajatele pidevalt konstruktiivset tagasisidet, näevad töötajate rahulolu kasvu 15% ja töötajate voolavuse vähenemist 48% .

Teine uuring Gallupilt tõi välja, et töötajad, kes saavad regulaarselt tagasisidet, on 21% rohkem kaasatud ja tunnevad suuremat pühendumust organisatsiooni eesmärkidele . See näitab selgelt, kui suur mõju on juhil, kes rakendab järjepidevalt tagasisidesüsteemi, meeskonna tulemusele ja püsivusele.

Positiivne mõju meeskonnale

Kui selline tagasiside süsteem on paika pandud, märkad, kuidas töötajate rahulolu ja motivatsioon suureneb. Töötajad tunnevad end väärtustatuna ja saavad kindlust, et nende mõtted ja ettepanekud on juhile olulised. See loob tugeva aluse usaldusväärsele ja avatusele põhinevale töökeskkonnale.

Samuti vähendab see meeskonnas lahkhelisid ja arusaamatusi, sest probleemid lahendatakse juba varakult. Töötajad julgevad olla ausad ja otsekohesed, mis omakorda aitab ennetada konflikte ja suurendab meeskonna koostööd. Pikas perspektiivis tähendab see kõrgemat produktiivsust ja paremat töö kvaliteeti.

Kokkuvõte: tagasiside olulisus juhina

Töötajate rahulolu ja motivatsioon on otseselt seotud nende võimalusega anda juhile avatud ja ausat tagasisidet. Juhtides meeskonda ilma tagasiside süsteemita, riskid samamoodi nagu autoga ilma näidikuteta sõites – sa ei tea, millal on vaja muutusi teha või kus võib tekkida oht. Rakendades aga regulaarse ja läbipaistva tagasiside süsteemi, loote meeskonnas avatud suhtluse ja suurendate töötajate rahulolu ja pühendumust. See on parim viis, kuidas tagada meeskonna edu ja jätkusuutlikkus.

Küsimused mõtisklemiseks juhile:

  1. Kuidas kogud hetkel tagasisidet oma töötajatelt ja kas saad piisavalt selget infot nende rahulolu kohta?
  2. Milline oleks sinu meeskonnas kõige tõhusam viis regulaarse ja avatud tagasiside andmiseks ja saamiseks?
  3. Kuidas sa saaksid juba täna alustada tagasisidesüsteemi loomisega, et vältida meeskonna juhtimist “pimeduses”?

MEELDIS JA OLI KASULIK?
JAGA SÕPRADEGA, ET KASULIK INFO LEVIKS.

KOHTUME JUHTIMISKOOLITUSEL

Aasta lõpp on paljude juhtide jaoks aastavestluste läbiviimise aeg, mille oluliseks osaks on ka 
töötajatele tagasiside andmine ja küsimine. Kuidas see Sul õnnestub?

Kui soovid sel aastal arenguvestlustest maksimumi võtta, omanda tõhusad tagasisidestamise
ja 1:1 vestluste tööriistad 10.12 toimuval avalikul koolitusel 
"Tagasiside-kultuuri loomine meeskonnas".

Uuri lisa ja registreeri!

NB! Koolitusele kehtib 100% Raha Tagasi Garantii - kui rahule ei jää, saad raha tagasi!