fbpx



Kuidas oma töö enda jaoks meeldivamaks muuta? Ja seda ilma palgatõusuta!

Mis on esimene asi, mis sul pähe tuleb, kui sinult küsitakse, miks sa oma tööd teed? Kui sa oled üks täiesti normaalne inimene, tuleb esimese hooga meelde ikkagi palk – töö eest saadav raha, mis aitab meil ennast elatada. Aga mis on järgmine asi palga järel?

10% reegel

Mängime ühte mõttemängu! Kujuta ette, et su juht kutsub su jutul ja ütleb: “Meie firmal / asutusel ei lähe hästi – majanduslangus, vähenevad kliendid -, mistõttu tuleb osadel inimestel minna lasta (juba väljend “minna lasta” on vallandamise kohta lihtsalt kohutav). Sellega seoses on mul sulle üks hea uudis ja üks halb uudis. Ma ütlen hea uudise sulle esimesena: “Sina jääd. Kuna sa oled olnud tubli ja väärid tõesti oma kohta, siis jääd sa omale kohale.” Halb uudis on aga see, et kõikide inimeste palka kärbitakse – 10%. Ka sinu oma.

Loomulikult on see hea uudis, et sina jääd, aga 10% palga langus ei rõõmusta kedagi. See puudutab ju otseselt sind ja sinu perekonda. Millestki peavad nüüd kõik loobuma.

Siin tulebki mängu 10% reegel. Mis on esimene mõte või tunne, mis sind peale sellise uudise teada saamist valdab? Kas see on paratamatu küsimus: “Ei no lahe, kui nüüd ka 10% palgast veel ära võetakse, mis mind siis üldse enam siin töökohal hoiab?“. Või on selleks mõtteks hoopis: “Okei, ma kaotan palgas küll natukene, aga seevastu jäävad mulle alles … (täida lünk).

Miks sa tegelikult oma tööd teed?

Artikli alguses ma küsisin, mis on “järgmised asjad”, mis sind peale palka tööl käimas hoiavad? Palk on loomulik iga inimese (esmane) vajadus, mille üle ei ole mõtet pikalt diskuteerida. Kui aga palk kõrvale jätta, siis mis on järgmised sinu jaoks olulised asjad, mis selle töö sinu jaoks atraktiivseks muudavad?

Kuni me teeme tööd ainult palga pärast, siis tegelikult ei teegi me justkui “tööd”, me lihtsalt jahime palka. Pealegi, kui sa teeksid tööd ainult raha pärast, siis usutavasti leiaksid sa tänasest kõrgemini tasustatud töö, mis sulle aga inimesena ei meeldi või ei sobi. Kui inimesed töötaksid ainult raha pärast, võiksid kõik ju valida ametid, mille eest kõige enam makstakse.

Arutledes selliste teemade üle meeskonnakoolitustel, tulevad inimesed sageli välja väga põnevate ideedega lisamotivaatorite osas. Nad lihtsalt ei ole niimoodi mõelnud. Nad on lihtsalt arvanud, et nad teevad tööd ainult palga pärast. Tegelikult võivad nad aga hakata märkama, et tõepoolest on veel aspekte, mis nende jaoks selle töökoha atraktiivseks muudavad (kolleegid, vabadus, töö mitmekesisus, tasuta kohv/tee vms).

10% on palju ja vähe

Kui meilt 10% palka ära võetakse, võib see tunduda üsna palju. Ja ongi tegelikult – me peame ju kõiki oma kulutusi kümnendiku võrra vähendama, mis võib üsna ebamugav olla.

Kui aga teistpidi vaadata, võib kaotatav 10% ka väga väike tunduda. Näiteks kui panna ennast olukorda, et mõni teine firma maksab mulle jätkuvalt 10% kõrgemat palka, aga tema juures on töötingimused halvemad, töö ise vähem huvitavam ning vähem sinu oskustega kooskõlas, ülemus on eneseimetlejast kubjas ja töö asukoht on sinu jaoks palju ebamugavam. Kas sellises olukorras läheksid sa selle 10% järele või mitte?

Kui sa siiski läheksid, töötad sa hetkel võib-olla vales kohas, sest kogu sinu tööga rahulolu sõltub ainult palga suurusest. Sa kulutad sellisel juhul 22 päeva oma kuust ära selle nimel, et 1 kord kuus palka saada. Teisiti öelduna ohverdad sa 5 päeva nädalast tehes midagi, millest sa muud mõtet ei leia. Kas keegi saab päriselt sellises olukorras rahul ning õnnelik olla?

MEELDIS JA OLI KASULIK?
JAGA SÕPRADEGA, ET KASULIK INFO LEVIKS.

KOHTUME JUHTIMISKOOLITUSEL

Aasta lõpp on paljude juhtide jaoks aastavestluste läbiviimise aeg, mille oluliseks osaks on ka 
töötajatele tagasiside andmine ja küsimine. Kuidas see Sul õnnestub?

Kui soovid sel aastal arenguvestlustest maksimumi võtta, omanda tõhusad tagasisidestamise
ja 1:1 vestluste tööriistad 10.12 toimuval avalikul koolitusel 
"Tagasiside-kultuuri loomine meeskonnas".

Uuri lisa ja registreeri!

NB! Koolitusele kehtib 100% Raha Tagasi Garantii - kui rahule ei jää, saad raha tagasi!

5 kommentaari

  1. Targad sõnad ja sügav mõte!

  2. Môtlesin just täna, et mis mind motiveerib oma tööd tegema. Üks huvitavamaid avastusi oli see, et ma ei soovi kodus diivanil lesides paksuks minna. Teine on jällegi see, et soovin minna edasi ôppima aga selleks vajan ma raha. Raha. Sellest ei saa mitte mööda. Samas on see jällegi teistmoodi motivatsioon. Soovin teha midagi ja jôuda kuhugi. Selge teadmine mida soovin teha tulevikus. Üks minu ôpetajatest ütles mulle: ” Kui valid vaimse tee ei tähenda seda, et peaksid elama vaesuses.” Rikkus ei seisne selles kui palju sul on asju vôi kui suur on sinu pangaarve. Kogemused, kôrvetada saamised, ôpitu jne. on see millel on rohkem väärtust kui kullakangil.

  3. Môtlesin just täna, et mis mind motiveerib oma tööd tegema. Üks huvitavamaid avastusi oli see, et ma ei soovi kodus diivanil lesides paksuks minna. Teine on jällegi see, et soovin minna edasi ôppima aga selleks vajan ma raha. Raha. Sellest ei saa mitte mööda. Samas on see jällegi teistmoodi motivatsioon. Soovin teha midagi ja jôuda kuhugi. Selge teadmine mida soovin teha tulevikus. Üks minu ôpetajatest ütles mulle: ” Kui valid vaimse tee ei tähenda seda, et peaksid elama vaesuses.” Rikkus ei seisne selles kui palju sul on asju vôi kui suur on sinu pangaarve. Kogemused, kôrvetada saamised, ôpitu jne. on see millel on rohkem väärtust kui kullakangil.

  4. jaja hea on olla hipi kui isa on pankur –aga kui elektriarve tahab maksmist või küte ostmist ei saa ikka kuidagi rahateenimisest mööda 🙁

  5. Loomulikult vajame raha. See on selge. Aga maailmas on asju mida ei saa raha eest.