fbpx


Sinu esimene samm tunnustava juhina – palu oma töötajatelt tehtud vigade pärast vabandust

Kirjutasin mõned päevad tagasi artikli sellest, kuidas hea juhi mõõdupuu ei ole mitte ainult teadmistepagas, vaid sisemine enesekindlus, mis väljendub eelkõige julguses elada tões – tunnistada asju, mis vastavad tegelikkusele. Kui selleks on tehtud vead, julgeb enesekindel juht neid tunnistada. Kui selleks on puuduv informatsioon või teadmised/oskused, julgeb enesekindel juht neid tunnistada. Ja kui selleks on tehtud viga, julgeb enesekindel juht selle eest vabandust paluda.

Vabanduse palumine on imerelv

Paljud juhid kipuvad arvama, et nende autoriteet ja võim püsib ainult nende enesekindlusel. Jah, see peab paika, kui nende juhtide enesekindlus oleks tegelik. Kahjuks kiirgavad paljud tänased juhid aga ebakindlust, mis on peidetud võltsenesekindluse taha. Ja kui sellised juhid ise usuvad, et nad paistavad välja enesekindlad, siis nende alluvad näevad neid aga ammu just ebakindlatena.

Sellise ebakindla juhiga on väga raske koos töötada, sest ebakindel juht kardab alati eksida. Ta on pidevas hirmus, et ta nähakse läbi ja keegi saab teada, et tegelikult ta polegi nii ilus, tark ja osav, nagu ta on püüdnud kogu aeg välja näidata. Selle hirmu varjus võivad aga inimesed juhtidena muutuda üsnagi ebameeldivateks kaaslasteks, kellega ei saa avatult asju arutada, tagasisidet anda ning seda ka enda kohta küsida. Miks? Sest sellised ebakindlad inimesed ei tunnista oma puudusi mitte ainult teistele, vaid ka iseendale – nad ei tea, et nad käituvad kummaliselt. Seetõttu ei saa nendele seda liigselt ka ette heita.

Esimene samm: palu vabandust

Ükskõik, mis taseme juht sa oled – tegevjuht, osakonnajuht või vahetuse vanem – , esimene samm juhina enesekindlaks muutumisel on oma vigade tunnistamine ja võimalike eksimuste eest vabanduse palumine. Ja seda isegi juhul, kui sa ei ole kindel, kas sa oled üldse eksinud. Kindlam on eeldada, et niikuinii oled, mis loob vähemalt pinnase endaga töö tegemiseks.

Kui sul ei tule meelde ükski konkreetne eksimus, saad seda ju alati tagasisideküsitluste kaudu uurida. Kuna paljudes meeskondades on usaldus väike, tasub alguses teha seda anonüümselt. Ja isegi siis on sageli hädavajalik eelnev selgitamine, miks sa seda teed. Kui sa lihtsalt palud töötajatel endale tagasisidet anda (küsimustik täita), ei saa nad kindlad olla, kas sul on ikka head kavatsused, mistõttu võivad nad ikkagi vastata pooltõdesid (nad ei ole avameelsed ja ütlevad ainult neid asju, mida arvavad sind ootavat). Saades aga teada ainult pooltõe, ei saa sa oma seniste vigade ja puuduste eest ka vabandust paluda.

Loomulikult  on  see hea algus, kui sa isegi pooltõed teada saad. Kui sa oled aga päris julge ja enesekindel juht, siis saa enne küsitluse väljasaatmist inimestega kokku ja tunnista, et sa pole varem huvi üles näidanud selle kohta, kuidas sul juhina läheb. Palu juba selle eest vabandust, et oled oma juhtimist iseenesestmõistetavana võtnud (jumal andis ameti, annab ka tarkuse). Tunnista seda ignorantset suhtumist juhtimisliku veana ja palu selle eest vabandust. Ja nüüd ütle, et sa soovid päriselt teada saada, kuidas sul juhina läheb, milleks oledki ette valmistanud väikese küsitluse.

Avameelsus on usalduse ja koostöö nurgakivi

Minu lubadus sulle on, et peale sellist koosolekut võid tõele palju lähemale jõuda. Ning kui nad nüüd ütlevadki päris asju välja, millest mõned võivad lausa haiget teha, siis see on koht, kus ennast juhina proovile panna. Kõik sinu vead on teinud kellegi elu ja tööd raskemaks. Nad on pidanud seda eneses kandma, kolleegidega arutama ja selle peale mõttetut energiat kulutama, mis oleks võinud minna töö tegemisele. Just sellest alustagi – palu nendelt vabandust selle eest, et oled juhina selline olnud ning nendele selliseid ebameeldivusi põhjustanud.

Mis sa arvad, mis näoga nad sind peale seda vaatavad? Mis sa arvad, kuidas nad reageerivad, kui sa lähed järgmisel korral uute plaanidega ja palud neid kaasa mõelda? Kas nende valmisolek sulle vastu pakkuda on sinu vabandamise järgselt kasvanud või kahanenud? Kui sa ole vastuses kindel, siis proovi järele ja jaga oma kogemusi all kommentaarides.

MEELDIS JA OLI KASULIK?
JAGA SÕPRADEGA, ET KASULIK INFO LEVIKS.

Kohtume koolitusel "MOTIVEERIVA TAGASISIDE MEISTRIKLASS"

12. detsembril toimub juhtidele avatud koolitus "Motiveeriva tagasiside meistriklass",
kus juht omandab tööriistakasti meeskonnas tagasiside-kultuuri kujundamiseks
ja seeläbi meeskonna pühendumuse ning tulemuslikkuse kasvatamiseks.

Uuri lisa ja registreeri soodushinnaga 399 eur (tavahind 449 eur).

NB! Koolitusele kehtib 100% Raha Tagasi Garantii - kui rahule ei jää, saad raha tagasi!

OLED ISEÕPPIJA? TELLI VIDEOKOOLITUS: