fbpx



Uue aasta algus – parim aeg “elevantide” toast välja saatmiseks

Käes on uus aasta. Ja just nagu juba 6 aastat järjest, algab ka 2016. aasta Eestist äralennuga – seekord 5 nädalat marsruudil Hong Kong – Filipiinid – Bali. Istudes siin, Tallinna Lennujaamas (ja õigustusega nimetab see end maailma kõige kodusemaks lennujaamaks) liikus mõte sellele, mida iseendale, oma lähedastele, sõpradele ning ka klientidele selleks aastaks sooviksin. Ma sooviksin meile kõikidele eelkõige julgust kõik “elevandid” kõikidest tubadest välja saada.

“Eleveant” toas

Me kõik teame olukorda, kus kellegagi on lahendamata teemad õhus, aga nende lahendamiseks ei ole kummalgi osapoolel julgust või soovi. Olgu selleks siis hirm konflikti ees või kartus lihtsalt ebamugavatel teemadel rääkida, võime mõnikord veeta aastaid isiklikes ja tööalastes suhetes, mille kaaslaseks on nähtamatu elevant.

Nähtamatu elevandi sündroomiks nimetatakse olukorda, kus mõlemad osapooled teavad, millest tegelikult peaks rääkima, aga mõlemad teevad näo, nagu seda “probleemi” ei eksisteeri ja selle asemel tegeldakse nn pseudoprobleemide ja -teemadega. See kurnav ja väsitav. See kaugendab kaaslasi üksteisest veelgi ja muudab ajas tegelikult olukorda veelgi hullemaks.

Kahjuks kohtun sageli nii meeskondade kui paaridega, kelle alatiseks kaaslaseks on nähtamatu elevant. See häirib kõiki, aga kellelgi pole tahtmist elevanti ka toast välja ajada. Loomulikult on tegelikult nähtamatu elevandi sündroomi taga vähene usaldus ja turvatunne – puudub kindlustunne selles osas, mis juhtuma hakkab, kui keegi elevandile tähelepanu juhib. Ja nii võivadki nii meeskonnad, abielud kui isegi mõnikord sõbrad olla aastaid koos ilma, et mõlema jaoks olulistel teemadel peatutakse.

Kuidas elevanti toast välja saada

Elevandi toast väljasaamine on väga lihtne. Miks? Sest tegelikult ju mingisugust elevanti ei eksisteeri – see kõik toimub ainult meie peas. Ja eriti karmiks muudab asja veel lihtne fakt, et need elevandid võivad teineteise peades erineva suuruse ja värviga olla. Kuna aga kumbki (või ükski) osapool elevandist rääkida ka ei soovi, ei saagi kumbki iial teise elevandi värvi ja suurust teada. Kuni ühel päeval …

Mõnikord juhtub see tüli käigus, kui keegi elevandile tähelepanu juhib. Teinekord võtab üks aga lihtsalt julguse kokku ja ütleb selle välja, sest ta lihtsalt ei suuda seda näitemängu enam taluda. Ja kolmandal juhul teevad nad jätkuvalt näo, et kõik on korras.

Ma isiklikult olen viimastel aastatel elevantide toast välja ajamiseks kasutanud lihtsat 5A põhimõtet. See põhimõte koosneb 5 sõnast – ausus, avatus, austus, andestamine ja andmine – , millest elevantide hävitamiseks on kasu eelkõige kolmest esimesest.

Ausus selle suhtes, mida me tegelikult asjadest arvame ja mida nende suhtes tunneme, on esimene samm. Tihti elame oma elu ise ka teadmatuses. Me ei ole ausad iseenda vastu selles osas, mida tegelikult tunneme. Ja kuni meil pole ausust selles osas, ei pruugi me isegi nähtamatut elevanti teadvustada.

Järgmine samm on avatus. Avatus teise inimese suhtes aitab meil temaga siiralt rääkida asjadest, mis meile mõlemale natukene ebamugavust põhjustada võivad. Aga mõnikord on ebamugavus okei. Mõnikord lihtsalt tuleb rääkida asjadest, mis on ebamugavad – austusest iseenda ja teise suhtes.

Ja kolmandaks sammuks ongi austus. Me ei peaks teistele ja endale tekitama ebamugavaid olukordi selleks, et kellelegi midagi tõestada või kellelegi haiget teha, vaid selleks, et me austame teist ja iseennast. Austades iseennast ja teist ei taha me elada koos elevantidega, vaid austusest soovime siirast ja avatud suhet, mida ei tõkesta väljaütlemata asjad ja olukorrad.

Uue aasta algus

Kuidas on olukord täna sinu kodus? Aga ka tööl? Kas sa austad iseennast, oma kaaslast, sõpru, töökaaslasi (ka töötajaid, kui oled juht) ja juhti nii palju, et julged olla aus ja avatud ning ütled välja need asjad, mis sul päriselt hingel on, mitte ei tee nägu, et kõik on korras, kui tegelikult see nii ei ole?

Käesoleval, 2016. aastal, julgustan sind astuma sammu suurema aususe, avatuse ja austuse suunas. Kõik inimesed väärivad suhteid, mis baseeruvad aususel, avatusel ja vastastikusel austusel. Mitte keegi ei taha elada pimeduses ja mängida mänge. Ei tööl ega ka kodus. Seepärast võiks meie kõikide ühiseks eesmärgiks olla sel aastal suurendada omavahelist usaldust, et ausus, avatus ja austus saaksid õilmitseda ja meie suhteid kaunistada.

Astu täna juba esimene samm. Võta tassike teed ja küsi endalt ausalt, mida ma tegelikult selles osas tunnen, mis minu kodus ja tööl aset leiab. Küsi endalt, kas ma olen kõik oma mõtted ja tunded saanud avalikuks teha. Ja kui ei ole, siis mis on selle tegelikuks põhjuseks? Keegi peab suurema usalduse ja avatuse suunas astuma esimese sammu. Kui seda sinu perekonnas või meeskonnas täna ei ole, võib see kesta järgmised 10 aastat. Miks mitte ei võiks sina olla see, kes sel aastal seda kõike muudab? Ma olen kindel, et aasta pärast kiidad end sina ja ka kõik teised, kes sellest puudutada saavad.

Head Uut Aastat!

MEELDIS JA OLI KASULIK?
JAGA SÕPRADEGA, ET KASULIK INFO LEVIKS.

Kuidas luua meeskonda arengut ja tagasisidet soodustav kultuur?

Tunned mõnikord, et tagasisidet on töötajatele anda keeruline?
Oled märganud, kuidas töötajad üksteise tagasisidele kaitsesse lähevad?
Tajud, kuidas töötajatega on olulistel teemadel mõnikord keeruline rääkida?

Kõik need tunnused viitavad "tagasiside-kultuuri" puudumisele meeskonnas. Kuidas seda luua?
Kõik vajalikud teadmised ja juhtimisinstrumendid selleks leiad 
28.mail toimuval avalikul koolitusel "Tagasiside-kultuuri loomine meeskonnas".

Uuri lisa ja registreeri soodushinnaga 399 eur (tavahind 499 eur).

NB! Koolitusele kehtib 100% Raha Tagasi Garantii - kui rahule ei jää, saad raha tagasi!

OLED ISEÕPPIJA? TELLI VIDEOKOOLITUS: