fbpx



Võimuvõitlus ja kommunikatsioon – iga suhte ja meeskonna kaks nurgakivi

Hiljuti sattusin kuulama tuntud suhtenõustaja Tiina Tiituse intervjuud, kus ta ütles lähisuhete kontekstis, et kõiki suhteid on võimalik parandada teadvustades 2 olulist nähtust – võimuvõitlus ja kommunikatsioon. Kuigi Tiina rääkis eelkõige sellest romantiliste suhete valguses, pani see mind mõtlema ka töösuhete peale, sest samad kriitilised tegurid mõjutavad ka neid.

Võimuvõitlus suhetes

Mõned aastad tagasi osalesin abikaasaga põneval suhtekoolitusel “IMAGO”. Selle on välja töötanud 30 aastat suhtenõustajana töötanud Harville Hendrix, kelle enda abielu karidele jooksis. Ta hakkas endalt küsima küsimust, miks tema, kellel on kõik teadmised suhte hoidmise kohta olemas, ei suutnud siiski enda abielu päästa? Selliste küsimuste üle juureldes hakkaski Hendrix suhteid ja seal toimuvat dünaamikat jälgima värske pilguga jõudes lõpuks siis Imago suhteteraapiani.

Imagos öeldakse, et iga suhe algab ilutulestiku faasiga, mille vältel mõlemad suhte osapooled tõdevad, et nad on leidnud enda unistuste kaaslase. Kõiki puudusi ignoreeritakse ja keskendutakse sellele joovastusele, mida ajukeemia ilutulestiku faasis pakub. Kahjuks on see mööduv faas asendudes hiljemalt paari aasta pärast võimuvõitluse faasiga.

See on faas, kus osapooled hakkavad oma vajadusi partneri vajadustes esiplaanile tõstma, ning paljudele küsimustele ratsionaalsemalt (ajukeemia ja emotsioonide asemel) lähenema. Emotsioonid pole loomulikult ka selles faasis kuhugi kadunud – need on sageli lihtsalt asendunud palju mürgisematega. Üheks võimuvõitluse faasi tunnuseks ongi pidevad konfliktid – osapooled tunnevad, et teine ei arvesta ja ei märka, ning teda ei saa usaldada, sest ta on isekas (ta seab enda huvid teistest kõrgemale).

Kommunikatsioon – koostööfaasi eeltingimus

Ekspertide sõnul lähevadki umbes pooled paaridest võimuvõitluse faasis lahku, otsima seda õiget (sest tuleb välja, et alguses õige tundunud inimene on tegelikult ikkagi isekas manipulaator).

Teine pool jõuab aga koostööfaasi, mille eeltingimuseks on tõhus kommunikatsioon. Selleks ongi Harville Hendrix välja töötanud kuulaja-kõneleja tehnika ehk Imago dialoogi, kus suhte osapooled võtavad aja maja ning räägivad üksteisega uudsel viisil: üks räägib ja teine peegeldab sõna-sõnalt tagasi tagades seeläbi, et osapooled päriselt ühtemoodi asjadest aru saavad.

Läbi selliste dialoogide võivad paljud võimuvõitluse faasis tekkinud konfliktid laheneda, sest osapooled avastavad, et asi ei ole isekuses või pahatahtlikkuses, vaid suutmatuses teisele end arusaadavalt väljendada. Seda võimaldab aga Imago dialoog.

Võimuvõitlus ja kommunikatsioon töösuhetes

Mõnikord meeldib mulle nimetada oma meeskonnakoolitusi grupiteraapiaks. Ja seda mitte seetõttu, et olen terapeut või suhete spetsialist (mida ma kindlasti ei ole), vaid jälgides ruumis toimuvaid dünaamika muutusi, kui inimesed rääkima hakkavad.

Tuleb välja, et tegelikult näevad inimesed tuumprobleeme ühtemoodi ja soovitakse sama asja (mõnusalt töist ja sõbralikku töökeskkonda), aga pole võetud aega ning kohta enda väljendamiseks, mis ongi jätnud võimekatest isikutest koosneva meeskonna võimuvõitluse faasi. Võimuvõitluses mürgistest emotsioonidest pimestatud inimeste üheks tunnuseks on alati kaitses olek ning teiste selektiivne kuulamine, mis ei võimaldagi koostööfaasi edasi liikumist.

Luues aga ruumi turvalise õhkkonna, kus inimesed saavad oma mõtteid, tundeid ning ootusi üksteisele turvaliselt väljendada, avastavad sageli isegi vahetus konfliktis olevad töötajad, et tegelikult soovime me ju sama asja. Ning kuna hetkeks on kõik osapooled relvad maha pannud, on võimalik kokku leppida ka sammud koostöö alustamiseks.

MEELDIS JA OLI KASULIK?
JAGA SÕPRADEGA, ET KASULIK INFO LEVIKS.

Kuidas luua meeskonda arengut ja tagasisidet soodustav kultuur?

Tunned mõnikord, et tagasisidet on töötajatele anda keeruline?
Oled märganud, kuidas töötajad üksteise tagasisidele kaitsesse lähevad?
Tajud, kuidas töötajatega on olulistel teemadel mõnikord keeruline rääkida?

Kõik need tunnused viitavad "tagasiside-kultuuri" puudumisele meeskonnas. Kuidas seda luua?
Kõik vajalikud teadmised ja juhtimisinstrumendid selleks leiad 
28.mail toimuval avalikul koolitusel "Tagasiside-kultuuri loomine meeskonnas".

Uuri lisa ja registreeri soodushinnaga 399 eur (tavahind 499 eur).

NB! Koolitusele kehtib 100% Raha Tagasi Garantii - kui rahule ei jää, saad raha tagasi!

OLED ISEÕPPIJA? TELLI VIDEOKOOLITUS: