Lõpuks ometi: Juhid vajavad partnerit, mitte õpetajat!
2019.aasta hakkab lõppema. Sõidan hetkel bussiga Tartusse oma selle hooaja viimast koolitust tegema ning mõtlesin siinjuures ka aasta kokku võtta.
Koolitusi vähem, osalejaid rohkem
See on olnud hea ning õpetlik aasta. Kokku viisin läbi sel aastal 94 koolitust, millel osales ühtekokku 2167 inimest. Meeskonnakoolitusi oli nendest täpselt 60 (osalejaid 1437), ja juhtimiskoolitusi 34 (osalejaid vastavalt 730). Põnev on siinjuures asjaolu, et aasta varem oli koolitusi 7 tükki rohkem (101 koolitust, millest 62 meeskonnakoolitust ja 39 juhtimiskoolitust), aga osalejaid oli 1851 ehk 316 inimest vähem.
Suur aitäh kõikidele ettevõtetele, kes on mind usaldanud ja oma meeskondade ning juhtide ette kutsunud, ning kõikidele osalejatele, kes on andnud mulle võimaluse nendega oma mõtteid jagada, on koolituspäevadega hoogsalt kaasa tulnud ning ka arenguks hädavajalikku tagasisidet andnud. Aitäh teile ja sügav kummardus teile!
Areng ei lõppe, vaid algab 10 aastat hiljem
Selle aastaga toimus ka üks väga põnev arengukoht mulle endale. Olen nüüdseks koolitajateed käinud enam kui 10 aastat. Nimelt toimus esimene avalik enesearengukoolitus “Kuidas luua eduteadvust?” 14.detsembril 2009. See on olnud põnev, müstiline ja vägagi arendav teekond.
Alustasin blogilugejatele enesearengukoolitustega, sealt edasi tuli fookusesse meeskondade motiveerimine (millesse tõesti esimesed 3 aastat siiralt uskusin), misjärel läks fookus üha enam meeskondadele ja juhtimisele, sest mõistsin, et ainult meeskondade efektiivsema toimimise ja juhtide tõhusama eestvedamise kaudu on võimalik midagi paremaks teha (sh töötajate motivatsiooni tõsta).
Arengukoht, mida eespool mainisin, jõudis minuni aga selle aasta sügisel. Nimelt olin end põhjendamatult viimastel aastatel tundunud, et mul on juhtidele midagi “õpetada”. Olin palju raamatuid ja erinevaid teadusuuringuid lugenud, mistõttu oli tekkinud tunne, et tean, mis töötab ja mis ei tööta. Aeg-ajalt tabasin end isegi mõttelt, et kuidas need juhid küll ei oska või ei taha teha kõiki neid asju, mida meie, koolitajad, püüame nendele õpetada. Tundsin nii nördimust, jõuetust ja mõnikord isegi segadust!
Juht vajab partnerit, kes tema elu lihtsustaks
Sügisel saabus aga selgus, sest ma sain aru, et juhid ei vajagi õpetajaid, vaid partnereid. Ma ei saa eeldada, et kõikidel juhtidel on aega, tahtmist ja viitsimist nii palju inimeste motiveerimise, meeskondade eestvedamise ja juhina enese arendamisega tegeleda, nagu meil koolitajatel ja nendel sadadel juhtimisraamatute autoritel. Juhid vastutavad päriselt! Ja nendel on sada muud asja lisaks inimeste juhtimisele teha. Ja pole mingit alust nendele kriitiliselt otsa vaadata küsides: “Miks sa inimeste juhtimisega ei tegele?”. Vastupidi, hoopis juhid peaksid meile otsa vaatama ja küsima: “Kuidas sa saaksid minu elu lihtsamaks teha? Mille eest ma sulle vastasel juhul maksan?”.
Juhid on juba head, ning nad ei vaja õpetajast koolitajat, kes tuleks nendele ütlema, mida kõike nad valesti teevad ja kuidas asju õigesti teha, vaid nad vajavad partnerit, kes aitaks nende nõrkusi ja puudusi täiendada. Nii nagu meie, koolitajad, ei suudaks kunagi ehk vastu pidada sellele pingele ja stressile, mida (päris) inimeste juhtimine tegelikult endaga kaasa toob, ei peaks me ka juhtidelt eeldama, et nad nii uudishimulikud, teadlikud ja uuendusmeelsed erinevate juhtimisteooriate suhtes oleks, nagu meie koolitajad.
Partnerlus on vastastikuse edu aluseks
Siit saabki sündida partnerlus – olgu selleks siis meeskonnakoolitused, kus ma saan meeskonnale juhi sõnad, mõtted ja ootused inspireerivalt edasi anda, või juhtimiskoolitused, kus juhid saavad end veidi analüüsida, kõrvalt vaadata ja uusi vaatenurki katsetada, peaks kogu meie koostöö alatoon olema sõbralik teineteise toetamine ja tahe koos midagi paremaks muuta. Võib-olla kõlab see liialt triviaalse ning lihtsakoelise avastusena pärast 10 aastat koolitajana tegutsemist, aga nagu öeldakse, parem hilja kui mitte kunagi.
PS. Ahjaa, Äripäev hindas Motivaatori (Sisekosmos OÜ) olevat käesoleval aastal “Eesti TOP Ettevõte 2019”, mille kohta väljastati isegi ilus sertifikaat. Aitäh Äripäevale, ja veelgi enam, aitäh kõikidele klientidele.
Ilusat jõuluaega ja toredat aasta lõppu ning kohtumiseni uuel aastal!
KOHTUME JUHTIMISKOOLITUSEL
Aasta lõpp on paljude juhtide jaoks aastavestluste läbiviimise aeg, mille oluliseks osaks on ka
töötajatele tagasiside andmine ja küsimine. Kuidas see Sul õnnestub?
Kui soovid sel aastal arenguvestlustest maksimumi võtta, omanda tõhusad tagasisidestamise
ja 1:1 vestluste tööriistad 10.12 toimuval avalikul koolitusel
"Tagasiside-kultuuri loomine meeskonnas".
NB! Koolitusele kehtib 100% Raha Tagasi Garantii - kui rahule ei jää, saad raha tagasi!
Tere, Kaido!
Tänan huvitava artikli eest!
Mulle meeldib, et kirjutasid ehedalt ja oma kogemusest – aus ülestunnistus!
Mõtlen samade teemade üle igapäevaselt, sest vastutan Nortalis inimestele arenguvõimaluste pakkumise eest ja juhin samal ajal funktsiooni ja 16 liikmelist meeskonda.
Üldiselt olen ühesõnaga nõus: juhid vajavad partnerit ehk sellist inimest/ettevõtet, kes oskab:
* ilmutada vajaduse,
* pakkuda oma kogemuse põhjal kontekstispetsiifilise lahenduse,
* ja viia selle ka ideaalis inspireerivalt ellu.
Partnerluse tulemus peab olema reaalne käitumise muudatus, rahulolu kasv nii juhi, meeskonnaliikme vaates, kui ka tugevamad meeskonna tulemused.
Palju õnne kümne aasta täitumise puhul ja jõudu edaspidiseks!
Tere, Siim
Suur aitäh sulle kaasa mõtlemast ning toetavate mõtete eest. Sinu kui väga tunnustatud ettevõtte HR’ga tihedalt kokku puutuva isiku poolt on need sõnad väga innustavad.
Edukat 2020 aastat!