fbpx



Mida teha töötajaga, kes töötab ainult raha pärast?

Juhtimiskoolitustel soovitan juhtidel meenutada, mis nende motivatsiooni ja pühendumust minevikus vähendanud on, ja seejärel küsida sama ka oma töötajatelt, et tulemusi võrrelda. Miks?

Põhjus on ülekandeefektis, mida tavaliselt käsitletakse küll perepsühholoogias. Nimelt on lapsevanematel kalduvus käituda lastega viisil, mida nad enda vanemate puhul kõige enam vihkasid.

Sama juhtub sageli ka töökeskkonnas – juhtidel on kalduvus käituda oma töötajatega viisil, mis minevikus nende enda juhi poolt tehes nende motivatsiooni pärssis. Seetõttu tasubki luua siin selgust ja läbipaistvust vältimaks enesele teadmata käitumist, mis juba eos tööjate pühendumuse hävitab. Mida aga teha töötajatega, kes ütlevad, et neid peale palga mitte miski ei motiveeri?

Kui tööl ei käida enam palga nimel

Palka puudutavatest küsimustest ei pääse ka mina praktililiselt mitte ühelgi motivatsioonikoolitusel, sest inimeste jaoks on juurdunud arusaamine, et nad töötavad ainult palga nimel.

Jah, teatud mõttes on nendel õigus – kui inimene ei peaks raha teenima, siis paljud üldse tööle ei tuleks/läheks. Vähemalt mitte tänasele töökohale. Ja vähemalt mitte lähiajal, aga siiski ühel hetkel, sest jõukaks saanud inimeste puhul on näha, et nendel hakkab lõpuks igav ja nad hakkavad otsima eneseteostust. Selle kohta ütlevad inimesed, et siis ei tööta nad enam palga pärast, vaid nendel on valikuvõimalus ja nad teevad seda, mis neile meeldib.

Selles väites on sügav tõde, sest kellelegi ei meeldi palka “teenida” (nii nagu meile ei meeldi kedagi vastutahtmist teenida), vaid teha asju, mis meile meeldib. Ja mis meile siis meeldib? Seda on palju uurinud ka teadlased ja jõudnud tõdemuseni, et inimestele meeldib läbi käia toreda seltskonnaga, olla edukas ja end teostada, olla oma valikutes vaba (mille piisav rahahulk meile annabki) ja tunda end vajaliku ning kasulikuna. Eksperimendid näitavad, et need tegurid on inimeste jaoks isegi rahast väärtuslikumad, aga seda ainult juhul, kui raha on piisavalt. Seega, kui inimene ei peaks enam raha pärast muretsema, võivadki tõusta need tegurid isegi palgatõusust kõrgemale.

Kuni on mure, on tähtsaim ka palk

Põhjus, miks töötajad võivad öelda, et neid miski muu peale palga ei motiveeri, ongi nende tajutavas “väikeses palgas” – nad peavad raha pärast kogu aeg muretsema. Ja kuni nad ei tunne end rahaliselt turvaliselt, siis loomulikult üksi teine asi esile ei pääse. Aga mida sina juhina tegelikult nende olukorra parandamiseks teha saad? Kas sul (eriti kesk- või esmajuhina) kasvab kuskil rahapuu? Ei kasva ju! Sul on eelarve ees ja palgaturu uuring, mida pead jälgima, ning põhimõtteliselt on see ju kogu sinu mängumaa. Mida siis teha?

Tuleb olla realist. Ühelt poolt ei tohiks palga teemat vältida, aga teiselt poolt peaksid panema inimesed vastutama. Siin aitabki sind “väikese palga paradoks”, mille leiutasin ühel teeninduskoolitusel, kus kogu meeskond mind ründama asus, sest rääkisin nendele muuhulgas ka mitterahalisest motivatsioonist ja selle olulisusest.

Olles realist, on iga inimesel võimalik oma tänast sissetulekut suurendada 5 moel:

1) Hakka ise ettevõtjaks
Kui töötajale tundub, et tänased juhid on lollid ja ahned pätid, kes ei oska äri teha, sest nad ei suuda maksta töötajatele piisavalt palka, võib ta teha sarnase ettevõtte ja proovida ise. Las võtab sinna siis tööle kõik tänased kolleegid ja tõestagu nendele ning iseendale, et 3x kõrgema palga maksmine on võimalik ja õigustatud.

2) Mine “Soome”
Kui inimesele tundub, et tänased juhid on ebaõiglased, sest “mujal” makstakse sama töö eest rohkem, siis tulebki minna sinna mujale. Kuna valdkonnaüleselt on siiski palgatase ühesugune, siis hüppelise kasvu saavutamiseks tuleb minna Soome või mujale välismaale. NB! Kui sinu ettevõte maksab aga täna märgatavalt madalamat palka võrreldes sektori keskmisega, on su töötajatel õigus nuriseda ja sa peaksidki nende palka tõstma.

3) Arenda ennast ja suurenda enda väärtust palgaturul
Kolmas strateegia on end arendada ja liikuda kõrgemasse palgagruppi. Selleks peab olema meeskonnas selgus ja läbipaistvus, et töötajad teaksid, missugust käitumist/suhtumist premeeritakse ja kuidas saaks palka ettevõttes või osakonnas suurendada.

4) Harilikud virisejad lase lahti
Need, kes end arendada ei soovi, Soome minna ei viitsi ja ettevõtjat nendest ammugi ei saa, loodavad virisemise ja vaenu õhutamise peale. Need on eelkõige need, kes nimetatud koduse harjutuse puhul sinu probleemiks on. Nendega on asi nii, et selgita esimest 3 punkti, ja kui see vaen ei lõppe, siis proovi nendest lihtsalt vabaneda.

5) Motiveerivat juhtimist hindavad töötajad
On veel üks grupp töötajaid – need, kes mõistavad, et sa annad endast palga mõttes parima, aga sa oled valmis pingutama ka mitterahaliste motivaatorite nimel. Need on inimesed, kes mõistavad 4 esimest punkti ja hindavad ka nende arvates “väikese” palga juures emotsionaalselt motiveerivat töökeskkonda. Siin on sinu võimalus juhina võtta kasutusele tunnustava juhtimise meetodid, mis aitavad sul töötajaid mitterahalistel viisidel motiveerida ja nende tööle pühendumust seeläbi suurendada.

MEELDIS JA OLI KASULIK?
JAGA SÕPRADEGA, ET KASULIK INFO LEVIKS.

Kuidas luua meeskonda arengut ja tagasisidet soodustav kultuur?

Tunned mõnikord, et tagasisidet on töötajatele anda keeruline?
Oled märganud, kuidas töötajad üksteise tagasisidele kaitsesse lähevad?
Tajud, kuidas töötajatega on olulistel teemadel mõnikord keeruline rääkida?

Kõik need tunnused viitavad "tagasiside-kultuuri" puudumisele meeskonnas. Kuidas seda luua?
Kõik vajalikud teadmised ja juhtimisinstrumendid selleks leiad 
28.mail toimuval avalikul koolitusel "Tagasiside-kultuuri loomine meeskonnas".

Uuri lisa ja registreeri soodushinnaga 399 eur (tavahind 499 eur).

NB! Koolitusele kehtib 100% Raha Tagasi Garantii - kui rahule ei jää, saad raha tagasi!

OLED ISEÕPPIJA? TELLI VIDEOKOOLITUS: