fbpx


Kas sa kasutad avatud või suletud juhtimist? Vol 2

See on jätkuartikkel artiklile “Kas sa kasutad avatud või suletud juhtimist?” 

Nagu eelmisest artiklist välja tuli, on paljud juhid oma töös hädas 3 hirmuga, mille ületamisel on võimalik efektiivsemalt meeskondi juhtida ja kiiremini ka soovitud tulemusteni jõuda. Esimesest hirmust – Hirm häbisse jääda” – saad lugeda siin. Teine hirm on hirm alaväärsuse ees.

Hirm alaväärsuse ees

Hirm alaväärsuse ees väljendub eelkõige tundes, et teised on tähtsamad kui mina. Lencioni räägib sellest eelkõige kliendisituatsioonis, aga mina näen seda pidevalt ka juht-töötaja olukordades, kus juhid kardavad, et nad ei ole inimeste silmis piisavalt tähtsad hakates seeläbi tähtsat juhti (ülemust) mängima.

Hirm olla vähetähtis ei ole tegelikult ametist tulenev hirm, vaid üldjuhul on see meile teatud määral tuttav kõikidele, sest paljud meist ei ole näiteks lapsena / noorena saanud piisavalt tähelepanu ja meile ei ole veenvalt öeldud, et me oleme tähtsad just sellisena nagu oleme. Pigem oleme kogu aeg kuulnud, kuidas meid võrreldakse teistega ja kuidas meile tuuakse eeskujuks teisi inimesi, kelle sarnaseks me võiksime muutuda (kogu sotsiaalmeedia, Hollywood ja marketing töötab sellel põhimõttel), mis hakkabki meile juba varases nooruses tekitama ebapiisavuse tunnet. Ja sattudes nüüd juhina tööle võib see ebakindlus meile saatuslikuks saada, sest olukordades, kus keegi tegelikult meile halba ei soovi, käivituvad meie lapsepõlvemustrid, mida me siis oma meeskonna peal välja elame – meil on tunne, et vähemalt siin, kus mul on antud võim, näitan ma nendele, et ma olen tähtis.

Lahendus?

a) Hinda teiste tööd – Lencioni soovitab esimese asjana sellise hirmuga toimetulemiseks hakata teadlikult tunnustama ja väärtustama teiste tööd. Juhi kontekstis tähendab see lahti laskmist hirmust, et kui ma teisi tunnustan, siis ma äkki jään ise oma saavutustega tahaplaanile. Vastupidi, mida enam sa räägid teiste edust ja võitudest, seda enam sind juhina hinnatakse.

b) Näita, et su tiim on sulle kõige tähtsam – paljud juhid räägivad, kui olulised tema töötajad on, aga nende käitumine seda välja ei näita. Ole sina see juht, kes ka päriselt näitab oma käitumisega välja, et sa hindad oma meeskonda ja oled neile tänulik selle eest, et nad on valinud sulle juhina appi tulla. Ära pelga paista nõrgana öeldes, et ma päriselt vajan teie panust ja olen teie panuse eest tänulik, sest see on ju tõde. Ilma nende inimesteta sa ei saaks oma tööga hakkama. Miks sa peaksid siis seda fakti ja tunnet eitama, ignoreerima ja vältima. Pane ennast tahaplaanile ja sea oma meeskond ning inimesed esiplaanile tähendab näitamist, et tiim on sulle kõige tähtsam.

c) Aita teha “musta” tööd – paljude juhtide jaoks on see loomulik, aga paljud peavad õppima töötajate tasandile laskumist. Nimelt tean isiklikult paari juhtumit, kui juht on keeldunud näiteks töötajale müügisaali appi minemast, sest tema ei hakka teenindaja / kassiiri tööd tegema, ta on ju juht! Just see ongi hetk, kui juhi ebakindlus välja paistab – ta kardab end alandada klientide või teiste töötajate silmis, kui ta läheb “musta” tööd tegema. Ta tunneb end tagaruumis tähtsana ja on end “üles töötanud”, mistõttu ei lasku ta enam nii madalale.

d) Hüppa vajadusel töötaja nimel “tulle” – see on kõige vastuolulisem soovitus raamatus, sest paljud inimesed võivad tunda, et kuskil läheb ka piir. Aga mis piir? Lencioni soovitab selles punktis oma raamatus vajadusel isegi süü selliste asjade eest, mis tegelikult pole juhi vastutusel, endale võtta. Miks? Sest see muudab suhteid tugevamaks? Juhtide esmane eesmärk on arendada suhteid oma tiimiga. Töötaja nimel tulle hüppamine tähendabki suhete arendamist selles kontekstis, et kui olukord seda nõuab, ole valmis võtma oma tiimi eksimuste eest süü enda kanda, sest mõnikord võib see “koorem” sinu jaoks olla kergem kanda kui sinu töötaja jaoks. Näiteks olles oma töötajaga kuskil koosolekul, kus keegi küsib töötajalt midagi, millele ta vastust ei tea, võid sa juhina öelda, et sina pole talle seda infot edastanud (kuigi tegelikult on töötajal see info lihtsalt kahesilmavahele jäänud). Miks sa peaksid seda tegema? Sest sa oled sisemiselt tugev. Jah, see võib sind hetkeks halba valgusesse panna, aga see olukord võib sulle palju vähem ebamugavust põhjustada kui töötajale, kes kõikide teiste ees oleks seal “tummana” istunud.

NB! Loe siit eelmist artiklit “Hirm häbisse jääda”

MEELDIS JA OLI KASULIK?
JAGA SÕPRADEGA, ET KASULIK INFO LEVIKS.

KOHTUME LÄHENEVAL JUHTIMISKOOLITUSEL

26. septembril toimub populaarne juhtimiskoolitus "Tunnustav juhtimine", mis aitab juhil
juhtimisega seotud väljakutseid ületada - motiveerimine, tagasidestamine, delegeerimine jpm.

Koolituselt saad meeskonna motiveerimiseks praktilise 7-osalise tööriistakasti,
mis aitab suurendada töötajate pühendumust ja lihtsustab juhi eesmärkide saavutamist.

Uuri lisa ja registreeri soodushinnaga 299 eur (tavahind 349 eur).

NB! Koolitusele kehtib 100% Raha Tagasi Garantii - kui ei meeldi, saad raha tagasi.

OLED ISEÕPPIJA? TELLI VIDEOKOOLITUS: