fbpx

Kui sa tahad olla nõme juht, tee nii…osa 1

Oma üürikese 24 aastase töökogemusega ning oma lähedaste ja kaugemate tuttavate lugudest lähtuvalt, on minuni jõudnud sügav arusaam, kes on ja kes ei ole tõeliselt halb juht. Faktid näitavad, et lausa üks kolmest eestlasest tunneb südames, et juhi suhtumine ja valikud ei ole kooskõlas töötajate arengu ja soovidega, nagu ideaales maailmas peaks, mis seetõttu pärsib tugevalt paljude töötajate sisemist rõõmu ja võimet olla rahul. Aina enam kerkib üles küsimus: “Kui sa ei oska ega taha juhtida, siis miks sa ometi sinna juhtpositsioonile ronid?” Vastust küsimusele aga ei leia ka kõige usinamad meist.

Mis on siis need enim välja toodud iseloomujooned, mis ühte suhteliselt halba juhti iseloomustavad? Ja millised tunded tekivad peaaegu igas töötajas, kui juht oma ebateadlikult destruktiivset käitumist läbi ei näe? Toetudes iseenda ja oma tuttavate kogemustele, toon päevavalgust sellele, mis ühe tavalise töötaja jaoks vastuvõetamatu on.

1. OLE OMA TÖÖTAJATE SUHTES VÕIMALIKULT ÜKSKÕIKNE

Üks minu enda eredaim kogemus on olnud töötada inimese käe all, kes oma juhipositsiooni kohe üldse tõsiselt ei võtnud – tal oli nimelt kõikidest oma töötajatest täiesti suva. “Tule, ole, jää või lahku – sa oled üks mõttetu mutter, keda saab iga kell asendada”. Isegi viimasel tööpäeval ei olnud see juht piisavalt teadlik, et oma töötajat tema usina töö ja pingutuste eest tänada, vaid õhkas iga rakuga oma sügavat arusaama, kui väärtusetud alluvad talle tegelikult on. Seesama juht ei viitsinud vastata meilidele, ühelegi tähtsale küsimusele ning hoidis kontakti vaid siis, kui talle endale kasulik oli. Muidugi põhjendas ta oma isoleeritust kiire töögraafiku abil, kuid ka see jäi vaid vabanduseks, ilma ühegi reaalse teota, et alluvate palvetele siiski lahendus leida.
Juhi käitumine õõnestas aga tema suureks üllatuseks kõiki töötajaid nii tugevalt, et varsti polnud tervel kontoril oma tööst ei sooja ega külma ning kõik ülesanded tehti ära ilma ühegi liigse pingutuse ning hooleta.
MÕTTEKOHT juhile: Kui sul on suva, on varsti kõigil suva.

2. OLE OMA TÖÖTAJATE SUHTES PASSIIVAGRESSIIVNE

Paljudel juhtidel nimelt napib emotsionaalset ja sotsiaalset intelligentsust, mis on igati omandatav ja õpitav oskus. Palju hullem on aga see, kui võim on juhile “pähe löönud” ja ta ei suuda oma ego enam kontrolli all hoida. Muidugi näeme me tänapäeva Euroopas suhteliselt vähe füüsilist kontorivägivalda ja pööraseid skandaale. Enamik hävitustööd teevad juhid ära siiski passiivagressiivsuse toel, tihtipeale pimeduses, kui õelad ja vastikud nad tegelikult on. Passiivagressiiv- ja manipulatsioonitehnikaid on küll mitmeid, kuid need kõik tekitavad inimeses sarnase tunde, milleks on hirm. Tüüpiline näide manipulatiivsest juhist on näiteks see:
Juht pöördub töötaja poole küsimusega, kas töötaja saaks teatud tööülesanded enda peale võtta. Kui töötaja kõhkleb, toob juht välja teise töötaja, kes samuti selle ülesandega hakkama saaks, rõhutades kui tubli see teine töötaja ikkagi on. Asi läheb eriti kaugele siis, kui juht otsustab seda nn teist töötajat veel sügavamalt kiita, ning toob välja kõik tema head iseloomujooned, et esimest töötajat veelgi tugevamalt mõjutada. Selle peale murdub tavaliselt iga inimene ja võtab lisaülesanded vastu.

Kellele ikka meeldib, kui teda endast “tublimaga” võrreldakse? Me tahame inimestena ju parimad olla ning januneme kõik kiidusõnade järele. Seda ära kasutades, on juhil muidugi kerge meid lõa otsa saada. Tal tasub vaid igale töötajale samasugust lauset korrata : “Kui sa selle ka veel ära teed, oled sa küll meie kontori parim töötaja” – ja me kõik sulame kui jää.

Selline hirmude -ja konkurentsipõhine juhtimine on üks hirmsamaid asju, mida juht oma alluvatele teha saab. Mitte ükski inimene ei suuda pikalt töötada kohas, kus hirm konkurentsi ees teda pidevalt terroriseerib. Inimestena oleme suutelised end vaid teatud ajavahemikul tõestama – mitte keegi ei talu, kui teda igavesti oma kolleegidega võrreldakse. See mitte ei tekita alaväärseid tundeid ainult inimeses endas, vaid õhutab ka vastastikuseid pingeid meeskonnas, asendades kindlustunde tõelise kaosega.

MÕTTEKOHT juhile: Mida manipulatiivsem sa oled, seda rohkem sa meeskonnatööd ja firma sisekultuuri õõnestad. Mida passiivagressiivsem sa oled, seda vähem peavad töötajate närvid su terrorile vastu – ning mida sa nende närviliste ja ebakindlate töötajatega seejärel teed?

Autor: Kathleen Kanervikko

***

Kui sa tunned, et soovid olla tõeliselt teadlik ja emotsionaalselt intelligentne juht, tule täienda oma oskusi “Tunnustava Juhtimise” koolitusel juba 12. oktoobril 2016. Õpetame sind alluvate töötahet suurendama ja nende töörõõmu läbi regulaarse ja sisuka tunnustamise tagama.

Viimased 4 kohta veel alles! 

KOHTUME "TUNNUSTAV JUHTIMINE" KOOLITUSEL

Koolituselt saad praktilise 7-sammulise meeskonna juhtimise ja -motiveerimise süsteemi,
mis aitab püsivalt töötajate sisemotivatsiooni kasvatada, meeskonnatunnet parandada,
töötajate iseseisvust suurendada, neid tunnustada ja tiimis omavahelisi suhteid tugevdada.
 
Koolitusel on 100% Raha Tagasi Garantii. Päriselt!
 
REGISTREERI: 29. septembril Tehnopolis I Tähtajatu e-kursusena
 

INSPIREERIVAD VIDEOKURSUSED

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga