fbpx3 viisi, kuidas ausus ja ehedus suhte ja meeskonna päästa võib

Kui küsida mõnelt esma- või kesktasemejuhilt: ”Kas sina praktiseerid oma tööl haavatavust?”, tuleb vastuseks tihtipeale “Ei tea!”. Tegelikkuses aga mängib haavatavus vägagi suurt rolli enamike inimeste elus ning teadmatus, kuidas seda kasutada, võib maksma minna nii suhte, töö kui ka oma potentsiaali realiseerimise. Miks?

Brene Brown, kes on üle maailma tuntud kui haavatavuse spetsialist, väidab, et haavatav olemine tähendab igasugust riski, igasugust teadmatust ning emotsionaalset läbipaistvust. Kui sa oled elus ja sul on vähemalt üks suhe, siis tähendab see sügavat haavatavust; kui sa juhid meeskonda või kasvõi ühte inimest, tähendab see igapäevast haavatav olemist; kui sul on laps või lapsed, oled sa igal hetkel üdini haavatav.

Olgugi aga, et me kõik oleme seesmiselt haavatavad, üritab enamus meist peita seda kuulikindla maski taha, mille abil tahame näida ideaalsed, veatud ja võitmatud. Sellist superinimese identiteeti võime mingi aeg praktiseerida igas eluvaldkonnas, kuid alati saabub hetk, kus meie sisse tekkinud vastuolu meid kannatama paneb ning raudkindlad kaitsemüürid üksteise järel maha langevad – paljastades midagi, mida keegi teine veel kunagi näinud pole. Vältimaks seda ebameeldivat protsessi, saame me juba praegu nii palju ära teha, valides perfektsuse asemel inimliku haavatavuse.

HAAVATAVUS KUI INNOVATSIOONI ALLIKAS

Edu kontekstis mängib haavatavus tähtsat rolli justnimelt innovatsiooni ja loomingu tõttu. Mitte ükski edukas inimene pole kunagi loonud midagi uut ilma riskimata. Sa ju pead olema haavatav, kui tutvustad oma ideed suure grupi inimeste ees, kellest pooled arvavad, et su idee on täielik lollus? Seetõttu ongi enamike üliedukate ettevõtjate mantra hoopis selline: “Kuku läbi ja tee seda tihti. Korista ära segadus, õpi oma vigadest ja liigu edasi”. See ongi elu mõte.

HAAVATAVUS KUI VIIS KAASATA OMA TÖÖTAJAID

Sama käib ka juhtide kohta. Juht on lõppkokkuvõttes ju keegi, kes vastutab oma alluvate potentsiaali leidmise ees. Lubamata endal olla haavatav ning mängides “puutumatut superkangelast”, pärsib ta tugevalt ka töötajate endi läbipaistvust ja tegelikke tundeid. Selliste juhtide käest ei tulda kunagi midagi küsima, sest hirm “inimlikkuse” välja näitamise ees on lihtsalt niivõrd suur. Kui juht ise pole valmis võtma riske, eksima ning vajadusel abi paluma, imiteerivad töötajad täpselt samasugust käitumist ning haavatavus kontoris surutakse lõplikult maha.

Sama kehtib ka töötajate kaasamise kohta. Kui juht ei praktiseeri teadlikku haavatavust ning seega ei õpeta seda ka oma alluvatele, siis on väga väike võimalus, et alluvad end töö juures kaasatuna tunneksid. Mitte keegi ei julge öelda ühe või teise projekti kohta oma tegelikku arvamust, kui juht “kivinägu” on.

Samuti ei julge inimesed küsida suuremat palka, abi ja suunamist ning pigem vaikivad, kui ütlevad, mida nad tegelikult asjast arvavad. Justnimelt selline haavatavuse ja oma “tegeliku pale” näitamise puudus kontoris toob kaasa negatiivsed tagajärjed nagu vähene motivatsioon, kontoriklatš, rahulolematus, väike osalusprotsent firma ühistel üritustel, omavaheline konkurents ning perfektsionism.

HAAVATAVUS  EHK JULGUS END NÄIDATA

Haavatavus tähendab seda, et sa ilmud kohale ja oled valmis end näitama. See tähendab seda, et sa julged avaldada arvamust, julged teha ettepanekuid, küsida küsimusi ning seista iseenda ning teiste huvide eest. Igal hetkel, kui me valime julguse, selle asemel, et karta kriitikat ja naeruvääristamist, oleme me haavatavad. Igal momendil, kui me riskime, kukume läbi ning alustame otsast peale, oleme me haavatavad. Igal võimalikul sekundil, kui me panustame suhtesse, sõprusesse või projekti, mille me võime kaotada, oleme me haavatavad. Vaid see õpetab ning vaid see aitab meil elus edasi liikuda. Kivikujud seisavad ühe koha peal ju terve igaviku?

MÕTTEAINET JUHILE: Kas Sinu töötajad on töö protsessi kaasatud? Kas Sina julgustad neid oma mõtteid ja arusaamu teistega jagama? Kas sa pooldad riskide võtmist ning eelistad seda perfektsionismile? Kas sa õhutad inimesi üksteisega ausalt rääkima või naudid seda kohvinurga klatši ja sajatamist? Kas sa lood oma alluvatele turvalise keskkonna, lubades neil olla nemad ise, vahel eksida ja vigu teha? Neid küsimusi tasub endalt küsida, sest Sinu eeskuju võib muuta paljude inimeste elud tunduvalt paremaks. Sa oled juhtival kohal ju selleks, et inspireerida, kas pole?

MEELDIS JA OLI KASULIK?
JAGA SÕPRADEGA, ET KASULIK INFO LEVIKS.