fbpx

Miks on meil “edust” nii vale arusaam ja kuidas seda muuta?

Merriam-Webster, üks enimkasutatumaid interneti sõnaraamatuid maailmas, defineerib sõna “edu” kui “rikkuse, au ning kuulsuse saavutamine”. Kui naeruväärne ja pealiskaudne see ka ei paistaks, usub siiski enamik meist, et edu tähendab justnimelt suursuguseid saavutusi ja karjääriredeli pidevat turnimist. See aga, kui sa oled üles kasvatanud kaks tubli last, ehitanud endale oma kätega ilusa kodu ning hoolitsenud mitmeid aastaid oma haige ema eest, on kaugel edu definitsioonist. Seda mõistetakse ühiskonnas hoopis “keskpärase” elu nime all, mille üle keegi küll uhkust tundma ei peaks.

“Edu” definitsioon pani mind mõtlema, kui paar päeva tagasi, oma 25. sünnipäeval, lausus üks kallis sõbranna tänapäeva ühiskonnas väga üldlevinud lause: “Ma olen juba 25, aga ei ole mitte midagi oma elus saavutanud”. Mida ta “saavutamise” all mõtles, on täpselt seesama arusaam edust, mis meid kõiki igapäevaselt kasvõi natuke kummitab ehk “kuhu sa oled materiaalselt jõudnud; mis on sinu tööpositsioon ning kui edukas firmas sa töötad; kui mitmes projektis osaled ja kui suur on sinu tähtsate kontaktide hulk”.

Järgnevas küllaltki emotsionaalses videos paluti vabatahtlikel hinnata oma edukust 10 punkti süsteemis ehk “kui edukas sa enda arvates oled”. Hiljem paluti sama teha nende lähedastel – et näha, kui suur on erinevus sinu nägemuse ja sinu kalli inimese nägemuse vahel sinust. Enamik inimesi andsid endale väga madala hinde (4-6), kuid kõik nende lähedased hindasid nende “edukust” pigem 9-10 punktiga, tuues välja isikuomadused nagu andekus, sisemine sügavus ja võime iga olukorda nautida ja lõbutseda.

Kahjuks aga enamik meist ei vaata edu nii, uskudes, et me pole siiani “kuhugi jõudnud”, väärtustamata seda sisemist ilu ja headust, mis on tegeliku edu aluseks. Ajades edu välist mõõdet mõõdulindiga taga, unustame me ära kõige maagilisema põhjuse, miks me siia maamunale üldse sündisime – et luua, areneda ja jagada. Luues iga hetk midagi uut, nt toidu tegemine, arenedes läbi selle ning jagades seda kasvõi ühe lähedase inimesega, oled sa juba piisavalt edukas, et anda endale 10 punkti 10st. Olles hooliv lapsevanem, olles armastav kaaslane, olles kohusetundlik loomaomanik, lahke naaber ja truu sõber, abivalmis kolleeg, tubli alluv jne  – oled sa juba väärt kõike, mida maailmal pakkuda on – olenamata kui suur on su sotsiaalmeedia järgijaskond, palju raha on su pangakontol ning mitu startuppi sa püsti oled pannud.

Strayeri Ülikool soovib muuta maailma, korjates tuhandeid online allkirju, et asendada Websteri sõnaraamatus edu tähendus “rikkuse, au ning kuulsuse saavutamisest” hoopis “õnnetundeks, mis tuleneb headest suhtetest ja isiklike eesmärkide täitmisest”. Määratledes ka enda jaoks “edukuse” ümber ning uskudes iseenda sisemistesse väärtustesse “väliste näitajate” asemel, annad sa võimaluse tunda end väärtuslikuna juba praegu, peegeldades seda edasi ka teistele, kellel samuti seda mõistmist hädasti vaja on.

Autor: Kathleen Kanervikko

***

“Sisemise Tugevuse Loomine”

SOODUSHIND 99 eur+km veel ka sel nädalal

7. detsembril toimub Motivaatori koolitus neile,
kes soovivad 2017. aasta oma parimaks muuta.
Koolitus aitab enesejuhtimise saladuste abil
endaga tugevamat kontakti luua ja seeläbi oma isiklikke tulemusi parandada.

KOHTUME "TUNNUSTAV JUHTIMINE" KOOLITUSEL

Koolituselt saad praktilise 7-sammulise meeskonna juhtimise ja -motiveerimise süsteemi,
mis aitab püsivalt töötajate sisemotivatsiooni kasvatada, meeskonnatunnet parandada,
töötajate iseseisvust suurendada, neid tunnustada ja tiimis omavahelisi suhteid tugevdada.
 
Koolitusel on 100% Raha Tagasi Garantii. Päriselt!
 
REGISTREERI: 29. septembril Tehnopolis I Tähtajatu e-kursusena
 

INSPIREERIVAD VIDEOKURSUSED

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga