fbpxAjajuhtimise tehnika #10: püüa kõike tehes olla SIIN & PRAEGU

Viimane ajajuhtimise tehnika ei räägigi niivõrd aja juhtimisest, vaid tuletab meelde, et aega lihtsalt ei ole olemas. Kuigi see väide võib alguses paista filosoofilisena ja vastuolulisena, kuid seda lähemalt uurima hakates jõuad sa sama tõdemuseni.

Rääkisin sellest pikemalt siin artiklis, aga lühidalt öeldes jõuad selle arusaamiseni nii:

a) Meie jaoks eksisteerib küll 3 aega – minevik, olevik ja tulevik -, kuid reaalselt saame kogeda nendest ainult olevikku. Kõik ülejäänud ajad on kogemuslikult meie jaoks kättesaamatud, vaid saame nendest ainult mõelda – meenutada möödunud aegu ja kujutada ette tulevaid aegu. Millal me aga saame meenutada või ette kujutada? Jah, ikka ainult olevikus. Just praegu!

b) Igal ajahetkel, kui oleme oma mõtetes (minevikus või tulevikus), oleme kaotanud kontakti praeguse hetkega. Elu leiab aga aset praeguses hetkes. Jah, me võime küll öelda, et eile ju juhtusid asjad ja homme hakkavad asjad juhtuma, aga sinu jaoks praktikas juhtuvad need ikkagi siin ja praegu. Eilseid asju kogesid sa ju eile siin ja praegu. Homseid asju koged sa “homme” siin ja praegu. Sa ei koge midagi eile või homme.

Sa ei saa öelda ju, et mul on eile kõht tühi. Sa ütled, et mul on praegu kõht tühi. Jah, sa võid öelda, et eile oli mul kõht tühi, aga see on juba mälestus, mitte vahetu kogemus. Sama kehtib ka tuleviku kohta. Sa ei saa öelda, et mul on homme külm. Sa ei saa kogeda külma homme. Sa võid öelda, et kui homme on samasugune külm ilm nagu täna, siis on mul homme külm, aga vahetu kogemuse saad sa siiski homme.

Niimoodi arutledes jõuamegi tõdemuseni, et reaalne elu toimub AINULT siin ja praegu. Me ei ole mitte ühtegi kogemust -ei head ega halba – saanud praegusest hetkest väljaspool, sest see on meie ainuke reaalsus.

Me oleme reaalsusega kontakti kaotanud

Jah, mõista seda intellektuaalselt on üks asi, praktikas aga hoopis midagi muud. Näiteks püüa elada järgmised 5 minutit siin ja praegu – ära triivi oma mõtetega ei eilsesse ega homsesse, vaid püsi täielikus kontaktis sellega, mis toimub praegu. Vaata, kas see on lihtne ülesanne?

Ei, see on väga raske ülesanne, sest me oleme harjunud elama mõtetes, mitte reaalsuses. Kuigi meie füüsiline keha ja vorm on ALATI olnud AINULT reaalsuses, ei ole me seda oma mõtetes. Me võime raatut lugedes minna mõtetes töö juurde. Me võime romantilisel õhtusöögil minna oma mõtetega laste juurde. Me võime uue armastatuga koos olles minna mõtetega eelmise juurde või kujutada ette praegusega saabuvaid katastroofistsenaariumeid. Kõik need on mõtted, aga me ei pruugi neid märgata ja teadvustada. Mistõttu on nende mõju meile vahetud.

Proovi kõike teha siin ja praegu

Just sellest tõdemusest lähtuvalt soovitangi viimase ajajuhtimise tehnikaga praktiseerida rohkem reaalis olla, ja vähem virtuaalis viibida. See on paradoksaalne soovitus, sest tegelikult oleme kehaliselt alati reaalis, me oleme virtuaalis ainult oma mõtetes. Järelikult on pool ülesandest juba täidetud. Kujuta ette, kui me ei vajuks minevikku ainult mõtetes, vaid mõttele järgneks kohe ka teleportatsioon. Kas ja kuivõrd sa siis neid mõtteid üldse mõtleksid?

Kui oled mingeid jubedusi läbi elanud ja teaksid, et niipea kui uuesti neid ketrama hakkad, satud uuesti sündmuste keskele – kas teeksid seda? Kui sa teaksid, et näiteks töökoha kaotusest mõtlemine viiks sind kohe sellesse ka tegelikult – kas teeksid seda? Kuna me tunneme end aga turvaliselt püsides kehaliselt praeguses hetkes, võimegi “lubada” endale mõtetes rännakuid. Ja isegi selliseid rännakuid, mis tegelikult meile ainult probleeme põhjustavad – igatsust, valu, süüd, pettumust jms. Kõiki neid tundeid aga tunneme ju praegu, kuigi mõtetes toimusid nende tunnete põhjustajad võib-olla aastaid tagasi minevikus, või pole neid stsenaariumeid kunagi olnudki ja me kujutame seda kõike lihtsalt ette.

Seetõttu, ära püüa olla efektiivne ainult tööalaselt, vaid ka enesealaselt. Vanad Kreeka filosoofid soovitasid inimestele juba tuhandeid aastaid tagasi “Tunne ennast!” (Know thyself), kuid kes meist seda soovitust tõsiselt võtnud on. Enamus meie kannatustest ei tulene mitte reaalsusest, vaid meie mõtetest. Just seetõttu tuleb kõigepealt iseennast kontrolli alla saada, ja alles seejärel hakata tegelema ümbritsevaga. Meie aga kipume tegema seda vastupidi – me jätame iseenda unarusse keskendudes kogu tähelepanu välisele. See aga ei ole lahendus. Vähemalt mitte lõplik.

Elu toimub siin ja praegu. Sa elad siin ja praegu. Sa mõtled, tunned, rõõmustad, naudid, aga ka kannatad siin ja praegu. Mis on aga nende tunnete põhjustajad ja allikad? Kui sa lähemalt vaatama hakkad, võid avastada, et rõõmu pakkuvad asjad ongi üldjuhul siin ja praegu (tore õhtusöök, hea film, ilus ilm jms), aga kannatused tulenevad sageli meie mõtetest, ettekujutustest ja projektsioonidest. Vist ei teki küsimuast, millest alustada? Alusta sellest, et proovi rohkem aega veeta lihtsalt SIIN & PRAEGU.

Eelmised ajajuhtimise tehnikad:

Ajajuhtimise tehnika #1. halda oma to-do listi

Ajajuhtimise tehnika #2: alusta kõige olulisemaga

Ajajuhtimise tehnika #3: hoia oma kirjakast tühi

Ajajuhtimise tehnika #4: töötades hoia mailboks, Facebook ja Skype jt kinni

Ajajuhtimise tehnika #5: tööta intervallidega

Ajajuhtimise tehnika #6: kasuta käivitusenergiat

Ajajuhtimise tehnika #7: püsi progressitundes

Ajajuhtimise tehnika #8: alla 2 minuti tegevused tee kohe ära

Ajajuhtimise tehnika #9: ära kuluta oma mõtteenergiat mõttetult

MEELDIS JA OLI KASULIK?
JAGA SÕPRADEGA, ET KASULIK INFO LEVIKS.

Kuidas luua meeskonda arengut ja tagasisidet soodustav kultuur?

Tunned mõnikord, et tagasisidet on töötajatele anda keeruline?
Oled märganud, kuidas töötajad üksteise tagasisidele kaitsesse lähevad?
Tajud, kuidas töötajatega on olulistel teemadel mõnikord keeruline rääkida?

Kõik need tunnused viitavad "tagasiside-kultuuri" puudumisele meeskonnas. Kuidas seda luua?
Kõik vajalikud teadmised ja juhtimisinstrumendid selleks leiad 
28.mail toimuval avalikul koolitusel "Tagasiside-kultuuri loomine meeskonnas".

Uuri lisa ja registreeri!

NB! Koolitusele kehtib 100% Raha Tagasi Garantii - kui rahule ei jää, saad raha tagasi!